جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مدیریت خانواده

مدیریت خانواده

رشته مهارتی : مدیریت و برنامه ریزی خانواده
زمینه : خدمات
گروه : هنر
زیر گروه : کارهای هنری در خانه

معرفی رشته مدیریت  و برنامه ریزی خانواده :

برای داشتن خانواده سالم وتوسعه اجتماعی واقتصادی کشور بدست آوردن مهارت های لازم، مدیریت وبرنامه ریزی خانواده نقش بسزائی خواهد داشت.  مهارتی مدیریت وبرنامه ریزی خانواده در شاخه کار دانش با افزایش توانمندی دختران در خصوص برنامه ریزی امور خانواده  ، خود اشتغالی و تاسیس کارگاه های خانگی ،افزایش خود اتکائی واعتماد به نفس و ارتقای سطح سلامت خانواده، از اهمیت خاصی برخورد دار است.

رشته مدیریت و برنامه ریزی امور خانواده دارای برنامه درسی است که برای تربیت نیروی انسانی شایسته به عنوان مدیر خانواده و یا مادران آینده جامعه برنامه ‌ریزی و سازماندهی شده است. ایجاد مهارتهای پذیرش مسئولیت و اعمال اصول مدیریت در تصمیم‌گیریها و احساس مسئولیتها و مشارکت در حل مشکلات خانوادگی خویش و کمک به سایر خانواده‌ها و مشاوره با آنان به نحو شایسته می‌تواند از اهداف این رشته باشد.

سه استاندارد مهارتی این رشته : مدیریت خانواده  ، مهارت های سالم زیستن و هنر در خانه هستند که بر اساس آنها مجموعه ای به هم پیوسته از پودمان های مهارتی تهیه و تنظیم شده اند

مهارت مدیریت خانواده:

هنر جو با فرا گیری آن قادر است بر اساس نیازهای خانواده و با توجه به در آمد وشرایط اقتصادی ُاجتماعی وفرهنگی ُبرنامه ریزی امور خانواده را بر عهده گیرند ُتوازن در دخل وخرج را رعایت کندُاز عهده تعلیم وتربیت فرزندُ بهره گیری از حقوق خود وخانواده و برقراری روابط سالم انسانی و اخلاقی برآید.

مهارت سالم زیستن:

مجموعه پودمانهای این استاندارد مهارتهای لازم را برای تامین سلامت خانواده در زمینه های مختلف بهداشتی را آموزش می دهد مانند : بهداشت فردی- بهداشت محیط زیست – بهداشت مواد غذایی – بهداشت روانی – نظام عرضه خدمات بهداشتی و در مانی –ب هداشت مادر وکودک – بهداشت بلوغ – مراقبت از سالمندان کمکهای اولیه-پیشگیری از حوادث خانگی-شناسایی برخی از بیماری ها مراقبت از بیماران و آموزش بهداشت در محیط خانه وخانواده .

مهارت هنر در خانه :

 مجموعه پود مانهای این استاندارد هنر جو را قادر می کند مهارتهای آشپزی شیرینی پزی-  پذیرایی از میهمان – خیاطی -گلدوزی – بافتنی- گلسازی – آراستگی شخصی- چیدمان وسایل منزل -کاربرد ونگهداری لوازم خانگی و پروزش گل وگیاه را درمنزل بکار بندد.

 

توانایی:

     دانش آموزان این رشته پس از پایان دوره ی مهارت از عهده دستورات اخلاق اسلامی در خانواده و تربیت فرزندان و بهداشت و رعایت اصول و نکات ایمنی در خانواده ،اقنصاد منزل، تنظیم برنامه غذایی،انتخاب مسکن، تزیین منزل،پخت و پز انواع غذا، پذیرایی و پرستاری از بیمار، آراستگی در خانواده، نظافت منزل، خیاطی، بافتنی، گلدوزی، شستشو، اطو کاری، تعمیر لوازم خانگی، گل آرایی، عروسک دوزی و… در منزل برآید.

هدف کلی:
این رشته یکی از رشته های نوین و پر جاذبه آموزشهای فنی و حرفه ای و کار دانش می باشد ومطالبی را در موارد گوناگون دانش زندگی ارائه می نماید. این مجموعه از اصولی سخن می گوید که در افزایش بهره وری و رضایت یک زندگی پایدار تاثیر شایان توجهی دارد و با بهره گیری از آن ضمن دستیابی به قله های موفقیت آمیز یک زندگی ایده آل می تواند زمینه های مختلف شغلی را در این راستا ایجاد نماید.

در پایان دوره ی دیپلم ، فارغ التحصیلان این رشته بغیر از گواهینامه های واحدهای اختیاری موفق به اخذ 3 گواهینامه به شرح ذیل می گردند : 

1- گواهینامه ی مدیریت وبرنامه ریزی

2- گواهینامه ی سالم زیستن

3-گواهینامه ی هنر در خانه

زمینه های شغلی فارغ التحصیلان

1- سرپرستی و مدیریت کارگاه های گل سازی

2- طراحی و گل آرایی منازل و مجالس ،سفره عقد و …

3- مدیریت فروشگاه های گل های طبیعی و مصنوعی

4- مدیریت و سرپرستی سالن های آرایش و زیبایی

5- خیاطی ، گل دوزی، حاشیه دوزی لباس ها

6- مدیریت کارگاه های آشپزی و شیرینی پزی

7- پرستاری و نگه داری بیماران، سالمندان

8- مربی مهدهای کودک و کودکستان ها

شهریه دوره ها طبق مصوبه سازمان فنی و حرفه ای کشور :

دروس تخصصی مدیریت خانواده
کد رایانه ای :6170
ردیفعنوان دورهکد استانداردواحدمبلغ(ریال)
1کاربر ICDL732120530140001 715.900.000
2برنامه ریز امور تغذیه خانواده5120-2-067-060-000-1 1217.000.000
3برنامه ریز امور هنری در خانواده7316-2-083-033-000-11817.000.000
4برنامه ریز امور اقتصادی اجتماعی5322-2-049-001-000-11010.000.000
5برنامه ریز امور بهداشت و سلامت5322-2-047-001-000-1722.000.000
جمع  5481.900.000